Lista aktualności Lista aktualności

Rowerem po Puszczy

Letnia kanikuła przed nami, ale późną wiosną też się dużo dzieje w naszych lasach. Chcemy Was poinformować, że 22 czerwca 2019 r. organizujemy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz  Stowarzyszeniem Aktywnych Kobiet w Gminie Sława o. w Tarnowie Jeziernym rodzinny rajd rowerowy „Szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej”.

Impreza składa się z dwóch części: rajdu rowerowego i „Nocy Kupały”. Pierwsza część rozpocznie się na tzw. cyplu w Jodłowie – to właśnie stamtąd wszyscy śmiałkowie wyruszą na nieco ponad 30-kilometrową trasę, biegnącą po urokliwych terenach Puszczy Tarnowskiej. Podczas rowerowej eskapady rajdowicze napotkają na swojej drodze tzw. punkty kontrolne, w których to będą mogli złapać nieco oddechu, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o prowadzonej tu gospodarce leśnej, lokalnej przyrodzie oraz o jakże interesującej i tajemniczej historii Puszczy.

Rajd będzie miał swą metę w Ośrodku Wypoczynkowym „Wrzos” w Tarnowie Jeziernym. Tam też właśnie w godzinach popołudniowych zacznie się „Noc Kupały”. Czegóż tam nie będzie?! - występy zespołów Toka i Tonacja, pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu Ratownictwa Wodnego ze Sławy, przedstawianie Teatru ognia, a także, jak na Noc Kupały przystało, wspólne, tradycyjne puszczanie wianków na wodę. Oczywiście nie obejdzie się bez degustacji leśnych przysmaków, które przygotują przemiłe członkinie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Nie zabraknie także biesiadowania przy ognisku. Dodatkowo podczas imprezy będzie można skosztować wyroby z dziczyzny, przygotowane przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Ryś” w Sławie. Przeprowadzony zostanie pokaz wyciosywania tradycyjnej kłody bartnej. Nie zabraknie również ciekawych pogawędek o interesującej historii Puszczy Tarnowskiej, o co zadbają przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów. Całą impreza nie może się odbyć bez Leśnej Osady Nadleśnictwa Sława Śląska, gdzie będzie można porozmawiać o pracy leśnika, poznać kilka ciekawostek o drewnie. Opowiemy tu również o ochronie przyrody i wielu innych, równie interesujących leśnych sprawach.

Co zrobić, aby wziąć udział w tych niecodziennych, leśnych harcach? Nic prostszego: osoby, które chcą wziąć udział w rajdzie, muszą się zarejestrować (rejestrację prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju letniska Jodłów: tel. 514 787 525, mail: letniskojodlow@wp.pl ), natomiast  w przypadku Nocy Kupały wystarczy po prostu przyjść we wskazane wyżej miejsce.

Udział w wydarzeniu jest oczywiści całkowicie BEZPŁATNY, natomiast warto pamiętać, że liczba uczestników rajdu jest ograniczona, więc kto pierwszy ten lepszy.

Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwo Sława Śląska oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.

Wszystkie dodatkowe informację wraz ze szczegółowym programem, regulaminem oraz kartą zgłoszenia znajduję się w dokumentach poniżej.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału.

 

Autor tekstu: Żaneta Wojcieszyk