Asset Publisher Asset Publisher

Wirus ASF

 

Pomimo odwołanego zakazu wstępu do lasu na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego w dalszym ciągu na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska stwierdza się występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików. Leśnicy oraz osoby spacerujące po lesie zgłaszają nam odnalezione w lesie padłe dziki, które w większości przypadków są zarażone wirusem ASF.

 

Cała sytuacja jest monitorowana na bieżąco, znalezione dziki są zgłaszane powiatowym lekarzom weterynarii oraz usuwane z lasu w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia kolejnych.

 

Na obszarach leśnych, prowadzone są również stałe przeszukiwania padłych dzików i ich szczątków. Przy współpracy z lekarzami weterynarii i myśliwymi z miejscowych kół łowieckich leśnicy prowadzą grupy poszukiwawcze oraz wykonują czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny, takie jak codzienna kontrola 80 km ogrodzeń wybudowanych w tym celu. W akcji poszukiwań biorą udział także żołnierze i druhowie z lokalnych jednostek ochotniczych straży pożarnych. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF, będą trwały do odwołania.

 

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Dziki i świnie domowe to główne ofiary tego wirusa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się śmiertelnej dla nich choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża całej populacji wspomnianych zwierząt.

 

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia któregoś z nietypowych zachowań tych zwierząt (brak lęku przed człowiekiem, utrata orientacji, zaburzenie równowagi, ślinotok), należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 (lub 997). Można też bezpośrednio skontaktować się z właściwym miejscowo lekarzem weterynarii lub z nadleśnictwem.

 

Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików wraz z mapami obszarów skażonych, są aktualizowane na stronach:

Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (http://dzienniki.luw.pl/actbymonths),

Dziennika Urzędowego Województwa Wielkopolskiego (http://edziennik.poznan.uw.gov.pl/actbymonths),

Dziennika Urzędowego Województwa Dolnośląskiego (https://edzienniki.duw.pl/).