Asset Publisher Asset Publisher

Bezecenne wsparcie

Działalność Nadleśnictwa to nie tylko szeroko pojęta gospodarka leśna. To również współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami, szkołami, instytucjami użytku publicznego oraz  wsparcie wydarzeń kulturalnych, inwestycji i inicjatyw społecznych.

Nadleśnictwo Sława Śląska tylko w tym roku udzieliło wsparcia finansowego prawie 30 instytucjom. Los potrzebujących pracownikom Lasów Państwowych nigdy nie było obojętny, z nadzieją, że niewielki gest może uczynić wiele dobrego.

Wśród instytucji, które w ostatnim czasie otrzymały wsparcie finansowe znalazła się  Państwowa Straż Pożarna we Wschowie, która otrzymane środki planuje przeznaczyć  na zakup sprzętu i odzieży ochronnych dla zespołów ratowniczych.

Fot. Katarzyna Ziółek. Prezentacja sprzętu, na rzecz którego zbierane są fundusze.

Współpraca z jednostkami straży pożarnej, zarówno tej zawodowej jak i ochotniczej, jest nieodzownym elementem w ochronie przeciwpożarowej lasu. To dzięki Strażakom większość pożarów udaje się ugasić w zarodku. Nadleśnictwo również stara się wspierać ich działalność – w ostatnim pięcioleciu lokalnym strażom pożarnym zostało przekazane ponad 65 tys. złotych.

Ochrona przeciwpożarowa stanowi ważny element zachowania trwałości lasu, wspólnego dobra. Tylko w roku 2020 na dozorowanie pożarów, bezpośrednią akcję pożarową oraz utrzymanie tak ważnej dla szybkiego dodarcia do pożaru infrastruktury, poniesione przez Nadleśnictwo Sława Śląska koszty wyniosły ponad pół miliona złotych. W tymże 2020 roku na terenie naszego Nadleśnictwa miało miejsce aż 29 pożarów, ale dzięki szybkiej reakcji tutejszych leśników i strażaków łączna powierzchnia pożarów wyniosła zaledwie 1,22 ha.

Od 2017 roku Nadleśnictwo udzieliło wsparcia finansowego w wysokości ponad 220 tys. złotych. Trafiło ono do lokalnych stowarzyszeń, domów dziecka, miejscowych szkół i przedszkoli. Wspierane są również instytucje zajmujące się ochroną przyrody oraz organizacje pożytku publicznego.

Drodzy Strażacy, dziękujemy! Mamy nadzieję, że nasz skromny gest przyczyni się do poprawy Waszego bezpieczeństwa w trakcie niesienia nieocenionej pomocy.