Asset Publisher Asset Publisher

DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

To właśnie dziś 15 maja jest jej święto. Któż z nas jej nie zna? Drobniutkie błękitne kwiatki, zebrane w szczytowych skrętkach z charakterystycznym żółtym środkiem (to tzw. osklepki, czyli wskaźniki nektaru). Potocznie zwana niezabudką lub mysim uszkiem (jej łacińska nazwa Myosotis oznacza mysie ucho i nawiązuje do kształtu liści). Tak, to ona – niezapominajka.
Kwiaty niezapominajek są symbolem pamięci. 
Czy wiecie, że w wielu kulturach symbolizuje ona pamięć? Jedna z niemieckich legend głosi że pewien młodzieniec wybrał się pewnego razu w świat w poszukiwaniu szczęścia. Pożegnał się ze swoją dziewczyną, która podarowała mu na drogę kwiat niezapominajki. Chłopak zatknął kwiatek za wstążkę kapelusza. Długo wędrował. Kiedy szedł przez góry błękitny kwiatek na jego kapeluszu poruszył się lekko i przed młodzieńcem otworzyła się skalna ściana. Przed sobą zobaczył grotę pełną złota. Młodzieniec zerwał kapelusz z głowy i szybko napełnił go cennym kruszcem. Wtedy usłyszał tajemniczy głos ducha gór: – Nie zapomnij o najważniejszym, nie zapomnij o miłości! Przerażony chłopak poderwał się do ucieczki. Złoto nie wypadło z kapelusza, ale zgubił niezapominajkę, która pozostała w grocie. Młodzieniec do końca życia pozostał bogaty, ale nigdy już nie zaznał miłości, bo zapomniała o nim ukochana dziewczyna.
Podczas leśnych spacerów zapewne nie raz i nie dwa spotkacie tę jakże urokliwą roślinę. Życzymy szczęścia w jej poszukiwaniach!