Asset Publisher Asset Publisher

Plotka o Wiośnie

Plotka o wiośnie.

 

Naplotkowała sosna

Że już zbliża się wiosna.

Kret skrzywił się ponuro:

-Przyjedzie pewno furą…

Jeż się najeżył srodze:

-Raczej na hulajnodze.

Wąż syknął:-Ja nie wierzę,

Przyjedzie na rowerze.

Po okresie siarczystych mrozów, cieplejsze dni za chwilę staną się faktem. Nadejdzie wiosna. Jak będzie stawiała pierwsze kroki tego nie wiemy, ale powitamy ją z radością.

Kos gwizdnął:- Wiem coś o tym,

Przyleci samolotem.

-Skąd znowu – rzekła sroka-

Ja z niej nie spuszczam oka

I w zeszłym roku w maju

Widziałam ją w tramwaju.

-nieprawda! Wiosna zwykle

Przyjeżdża motocyklem.

My leśnicy i nasi „leśni przyjaciele” jesteśmy jako jedyni z pierwszych świadkami jej nadejścia. Za chwilę pojawią się śnieżyczka przebiśnieg i sasanki. Jednym z pierwszych krzewów, które zakwitnie jest leszczyna ,drzewem wierzba tworząc tzw. „kotki”. Runo leśne ożywa bogactwem kolorów, które tworzą miedzy innym: zawilce, przylaszczki, ziarnopłony. Z dnia na dzień bardziej czujemy zapach budzącej się do życia przyrody. To pachnie obudzona z zimowego snu gleba i ścioła leśna. Namnażające się pod wpływem powoli wzrastającej temperatury grzyby i  mikroorganizmy dostarczają przyjemnego zapachu.

-A ja wam dowiodę,

Że właśnie samochodem.

-Nieprawda bo w karecie!

W karecie? Cóż pan plecie?

Oświadczyć mogę krótko,

Że płynie właśnie łódką!

Nie sposób pominąć ożywienia w świecie zwierząt. Samce wielu ptaków m. in. Drozdy, zięby, rudziki, kosy w wyjątkowy sposób swoim śpiewem przywołują samice, a innym samcom komunikują zajęcie danego terytorium. Następnie ruszają do budowy swoich gniazd. Wiosną słychać charakterystyczne bębnienie dzięciołów. Jest, to również metoda przywabiania samicy. W tym celu ptaki uderzają ok. 20 razy na sekundę w suchą gałąź i wprowadzają ją w charakterystyczne wibracje. Zwiastunami nadejścia wiosny są także czajki, żurawie i skowronki.

 Świat owadów budzi się z zimowego letargu czego dowodem będą ożywiające mrowiska. Wczesną wiosną na świat przychodzą młode dziki- nazywane ze względu na wygląd pasiakami i młode zające – te urodzone w marcu – nazwane marczakami.

Dla nas leśników to okres wzmożonych prac, to właśnie o tej porze rozpoczynamy akcje sadzenia lasu, ale to już wkrótce w następnym artykule.

A wiosna przyszła pieszo.

Już kwiatki za nią spieszą,

Już trawy przed nią rosną

I szumią – Witaj wiosno!

 

W artykule wykorzystano wiersz Jana Brzechwy - Przyjście wiosny.

Autor: Aneta Seidel.