Asset Publisher Asset Publisher

ŚWIATOWY DZIEŃ PTAKÓW WĘDROWNYCH

Niebawem, bo już 12 maja, będziemy obchodzili po raz …. trzynasty Światowy Dzień Ptaków Wędrownych .
Celem tego zapoczątkowanego w 2006 r. święta jest promowanie i zachęcanie do  ochrony ptaków wędrownych na wszystkich kontynentach, dotyczy to w szczególnie gatunków zagrożonych wyginięciem.
Należy pamiętać, że działania ochronne należy prowadzić przez cały rok. Jak można pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom? Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki – poczynając od ochrony miejsc lęgowych (np. zaprzestanie wycinania trzcinowisk, drzew dziuplastych), wspomagania ich w budowie gniazd (np. sztuczne platformy lęgowe), kończąc na ograniczaniu populacji drapieżników zagrażających legom (np. norka amerykańska, szop pracz).
My również staramy się w tym czynnie uczestniczyć, dlatego też, poczynając od ubiegłego roku rozpoczęliśmy realizację projektu współfinansowanego przez Unię Europejską (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), pt. „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska”

Zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią ptaków wędrownych. 

Autor zdjęć: Grzegorz Sawko