Asset Publisher Asset Publisher

Wyprawa na K2

Korzystając z trwającego okna pogodowego dwóch sławskich himalaistów (ojciec i syn) ruszyło by zdobyć drugi szczyt ziemi – K2 – jeszcze bieżącej zimy.

    Wyprawa rozpoczęła się w poniedziałek 8 marca i potrwa do czwartku 11 marca, kiedy to zamknie się okno pogodowe. Wyprawie wróżymy niewątpliwy sukces. Jeśli tylko nogi himalaistów wytrzymają trudy wspinaczki, nie będzie raczej innych powodów, aby druga ekipa w historii zimowych wypraw na K2 zdobyła szczyt.
    Dlaczego jesteśmy o sukcesie przekonani? Dlaczego o tym w ogóle piszemy? Otóż wyprawa odbywa się w lasach Nadleśnictwa Sława Śląska, pasmem Karakorum są wzgórza w Leśnictwie Świętobór, a szczytem K2 jest wieża widokowa Joanna. Aby zdobyć drugą górę Ziemi wspinacze postanowili wejść na wieżę i z niej zejść 247 razy! Platforma widokowa wieży znajduje się bowiem na wysokości ponad 35 metrów, zaś K2 ma 8 611 metrów, stąd aby ją zdobyć śmiałkowie obliczyli, że muszą pokonać schody 247 razy.
    Tu koniecznych jest parę słów o samej wieży. Powstała w 2015r., jako element projektu służącego ochronie obszaru Natura 2000 Pojezierze Sławskie. Ma 40 metrów wysokości, dwie platformy widokowe, a na szczyt wiedzie 196 stopni. Wykonana została z drewna świerkowego i modrzewiowego. Budowali ją górale z Myślenic pod Krakowem. Koszt budowy wyniósł okrągły milion złotych, z czego 85% pochodziło ze środków unijnych w ramach POIiŚ, a 15% przekazały Lasy Państwowe. 
    Wspinaczom teraz życzymy zdobycia Czogori, potem Czomolungmy, a w końcu, kto wie, może Korony Ziemi? Wszystko oczywiście ze skromną pomocą wieży widokowej Joanna.