Wydawca treści Wydawca treści

Warto zobaczyć

Na obszarze Nadleśnictwa Sława Śląska turysta może zatrzymać się zarówno w ciekawych obiektach przyrodniczych, jak i historycznych.

Niewątpliwie warto się przejść po Parku Miejskim w Sławie.
Leży na obszarze ok. 30 ha, jest jednym z większych w województwie lubuskim. Park założony został w II połowie XIX wieku jako park przypałacowy, pałacu Barwitzów von Fernemont.
Dzisiaj możemy spacerować tutaj pięknymi alejkami z urokliwie położonymi, licznymi mostkami. Może uda nam się spotkać się z wiewiórkami, które bardzo często przebiegają parkowe alejki. Mieszkają tu także ptaki wodno-błotne oraz traszka zwyczajna, kilka rodzajów żab, jaszczurka zwinka, padalec zwyczajny. 
Podłoże parku stanowi gęsty dywan bluszczu. To jedyne pnącze o liściach zimotrwałych. A nad bluszczem rosną różnorodne drzewa, w tym dwie sosny – pomniki przyrody. Jedna z nich jest rekordzistką , jeżeli chodzi o obwód – ok. 3,7 m.
 
Ciekawy jest szlak (cały szlak to 31km) Sława - Radzyń - Jeziorna - Mesze - Lubiatów - Ciosaniec – Świętno. Zaczyna się przy rynku w Sławie. Po drodze możemy podziwiać piękne okazy lip i jesionów przy leśniczówce „Zwierzyniec". Dotrzemy nim do rezerwatu „Mesze" (patrz: rezerwaty przyrody), a następnie do miejscowości o ciekawej historii - Świętno. Świętno od 6 stycznia 1919 r. było wolną republiką aż do sierpnia 1919 r. 
Na aktywnych czekają ścieżki rowerowe m.in. trasa: Lubiatów - Sława ok. 10 km i Lubiatów - Radzyń ok. 11 km.