Lista aktualności Lista aktualności

Miejsca i obiekty

Lasy Nadleśnictwa Sława Śląska położone są na terenie o bardzo ciekawym krajobrazie i licznych walorach przyrodniczych. Na terenie nadleśnictwa znajduje się 10 jezior, w tym największe, zwane „Śląskim Morzem” - Jezioro Sławskie o powierzchni 854 ha. To doskonałe miejsce dla żeglarzy. Odbywają się tutaj regaty, maratony pływackie.

Liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i przyrodnicze pozwalają na zapoznanie się z walorami przyrodniczymi lasów nadleśnictwa. Lasy sławskie są rajem dla zbieraczy runa leśnego. Można w nich zbierać obficie tutaj rosnące borówki i grzyby. 
Udostępnionych jest wiele miejsc postoju, zlokalizowanych przy ważniejszych szlakach komunikacyjnych, umożliwiają one pozostawienie samochodów osobowych, zapewniają możliwość aktywnego wypoczynku. Są również miejsca do spożycia posiłku - ławki, zadaszenia.
Na terenie nadleśnictwa znajdują się rezerwaty przyrody „Jezioro Święte" i „Mesze" (patrz: rezerwaty przyrody). Obszary krajobrazu chronionego :„Rynny Obrzycko-Obrzańskie", „Pojezierze Sławsko-Przemęckie", „Nowosolska Dolina Odry" (patrz: obszary krajobrazu chronionego), liczne pomniki przyrody w postaci drzew i głazów narzutowych (patrz: pomniki przyrody). Najcenniejsze i najbardziej unikatowe pod względem walorów przyrodniczych tereny zostały wpisane do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Są to: Dolina Środkowej Odry, Pojezierze Sławskie, Nowosolska Dolina Odry, Żurawie Bagno Sławskie (patrz: obszary Natura 2000). 
 
W Sławie i okolicach corocznie organizowane są liczne imprezy plenerowe np.: „Lato bez granic", „Summer Rock Festival", „Wybory Miss Sławskiej Plaży", „Stachuriada", „Las Woda Blues".
Ponadto tereny te obfitują w zabytki kultury materialnej. W lasach obrębu Kochanowo i Sława możemy natknąć się na granitowe przedwojenne drogowskazy przydrożne oraz kamienne słupki oddziałowe. W obrębach: Sława (leśnictwo Tarnów) i Kochanowo (leśnictwo Świętobór) mamy przedwojenne cmentarze ewangelickie (najstarszy nagrobek z 1873r.). W leśnictwie Tarnów możemy natknąć się na grodziska wczesnośredniowieczne (pozostałość po grodach).
 
Największą atrakcją znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska jest niewątpliwie Jezioro Sławskie - duży akwen o powierzchni ok 854 ha. To mekka dla żeglarzy, wszystkich tych, którzy uprawiają sporty wodne i przyrodników ze względu na bogactwo flory i fauny. Poza tym warto wspomnieć o pozostałych kąpieliskach, które także przyciągają turystów: Tarnowskie Duże, Tarnowskie Małe, Błotne, Młyńskie, Młyńskie Małe, Pluszne, Głuchów, Dronickie, Rudno, Wilcze, Wuszno, Jeziorno oraz Brzezie. W rezerwatach Święte i Mesze kąpiel jest zabroniona.
Do najbardziej interesujących sławskich zabytków należą:
 • kościół parafialny p.w. św. Michała - wzniesiony w stylu gotyckim, ale wielokrotnie przebudowywany, na szczególną uwagę zasługuje późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego, ołtarz główny i ambona z początki XVII w oraz płyty nagrobne z XV i XVII wieku,
 • zespół pałacowo-parkowy- zbudowany w latach 1732- 1735 na ruinach zamku z XV wieku, prze pałacem jest obszerny dziedziniec z ogromnymi platanami i barokową figurą Jana Nepomucena.
Według legendy nazwa „Sława" wywodzi się od imienia córki właściciela sławskiego pałacu - Witosławy. Witosława miała bawić się na plaży i gdy jej opiekunka zasnęła nad jeziorem, ukojona ciszą letniego dnia, nimfy wodne zabrały małą Witosławę do podwodnego królestwa. Zrozpaczony ojciec, krewni i służba przez wiele dni poszukiwali Witosławy nad brzegiem jeziora, wołając imię dziewczynki. Echo niosło po wodzie te głosy, odbijając się od ściany lasu. Można było usłyszeć nad jeziorem zniekształcone imię: "…sława", "…sława". Od tej pory jezioro i miejscowość zaczęto nazywać Sławą.
Inne ciekawe miejsca na terenie nadleśnictwa to:
 • kościół zbudowany na przełomie XV-XVI w. z kamienia polnego i cegły w Krzepielowie niedaleko Sławy,
 • kościół z XVII w i pałacyk z XIX, w Krążkowie ,
 • wieś letniskowa Lubiatów, z portem Lubiatów nad Zatoką Krępińską Jeziora Sławskiego,
 • Stare Strącze - wieś, w której znajduje się głaz narzutowy „Mietek", dwór i gorzelnia z XIX wieku, ruiny bunkrów poniemieckich,
 • Tarnów Jezierny - wieś z pałacykiem myśliwskim z XVII wieku, istnieje możliwość wynajęcia go na konferencje i spotkania ,
 • Bojadła - barokowy zespół pałacowy z parkiem,
 • Siedlisko- zespół zamkowy z parkiem,
 • Kuźnica Głogowska- młyn wodny z przełomu XVIII i XIX wieku,
 • Kolsko- zespół pałacowy i park z II połowy XIX wieku.

Czas w las