Lista aktualności Lista aktualności

Pszczoły w lesie

Jak wszyscy wiemy pszczoły odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Około 80% kwiatów zapylanych jest przez pszczoły miodne, pozostała część przypada na inne pożyteczne owady, np. trzmiele i pszczoły samotnice, dziko żyjące murarki ogrodowe oraz muchówki. Obecność pszczół znacząco wpływa na funkcjonowanie wielu ekosystemów, w tym leśnych.

W lasach, prócz pasiecznictwa, czyli hodowli pszczół w pasiekach, spotkać możemy również bartnictwo, które swój największy rozwój odnotowało w okresie XIV - XVII wieku. Bartnictwo, jest to forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na hodowli pszczół leśnych, czyli przygotowaniu miejsc dla rozwoju rodzin pszczelich,  opiece nad rojami i miejscami ich występowania oraz zbieraniu miodu i wosku dzikich pszczół.

W lesie bartnicy zamiast uli montują tzw. kłody bartne, czyli odcinki pnia z wydrążoną dziuplą, zawieszone na drzewie. Na terenie naszego nadleśnictwa zamontowanych jest kilka takich kłód, które są systematycznie doglądane przez bartników.

Prócz wspomnianych kłód w lasach możemy również spotkać barcie czyli dziuple wydrążone w żywym drzewie oraz ule kłodowe, będące kłodami bartnymi nie zamontowanymi na drzewie tylko postawionymi na ziemi. Wykonanie wszystkich tych „leśnych uli” wymaga ogromnej wiedzy i również dużego „kawałka drewna”. Samo zamontowanie jest problemem, ponieważ ciężka kłoda, która również musi być dostatecznie gruba aby dziupla w niej wydrążona była odpowiednia dla pszczół, wisi około 5 metrów na ziemią. Dlatego też bartnictwo nie jest zbyt popularne ale od pewnego czasu coraz więcej osób zaczyna zagłębiać się w tę tematykę.

Bartnicy również zbierają miód, natomiast miodu z barci nie jest dużo - przeciętnie 1-2 kg rocznie - zespoły roślinne w naszych lasach nie gwarantują dużych sukcesów. Miód z pasieki jest w większości jednogatunkowy, np. lipowy czy akacjowy, ponieważ po przekwitnięciu danej rośliny pszczelarze zbierają miód i czekają na kwitnięcie kolejnych gatunków. Miód z barci jest wielokwiatowy, złożony z wszystkiego co kwitło przez całe lato.

Nadleśnictwo Sława Śląska od dłuższego czasu ma tę przyjemność, że współpracuje z bartnikami na różnych płaszczyznach. Podczas organizacji większych wydarzeń promocyjno-edukacyjnych zapraszani są bartnicy, którzy z wielką pasją zdradzają wszystkim zainteresowanym tajniki tej pięknej sztuki.

O tym, jak wielką rolę odgrywają pszczoły, również w lesie, warto zastanowić się właśnie dziś,  20 maja, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.

Tak więc drogie Pszczoły i drodzy Bartnicy - wszystkiego najlepszego!