Lista aktualności Lista aktualności

Sokoły wędrowne w sławskich lasach

I mamy to! Jedna z naszych platform lęgowych, która została zamontowana wśród leśnych ostępów w 2019 r. (link) doczekała się wyjątkowych lokatorów! I to nie byle jakich! Nie zgadniecie!

W sławskich lasach zamieszkał sokół wędrowny.

Fot. Zasoby Nadleśnictwa Sława Śląska Młode pokolenia sokoła wędrownego

Ciekawostką jest to, że sokół wędrowny, tak jak inne gatunki sokołów, nie potrafi budować własnych gniazd, za to z przyjemnością zajmuje gniazda zbudowane przez myszołowy, kruki i bieliki. W tym przypadku, upodobał sobie platformę lęgową wybudowaną specjalnie dla tego gatunku w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pt. „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska” oraz środków własnych Nadleśnictwa, Gminy Kolsko i Gminy Sława.

Na dodatek w przytulnym gniazdku na świat przyszło nowe pokolenie tego gatunku i tu śmiało możemy powiedzieć, że jest to prawdziwy sukces! W sobotę została podjęta próba zaobrączkowania tego cennego młodego pokolenia, „niestety” sokoły były już na tyle duże, że zakończyła się niepowodzeniem ;) Nic nam innego nie pozostało, tylko trzymanie kciuków za nasz leśny skrzydlaty skarb.