Lista aktualności Lista aktualności

Szykujmy rowery

Wreszcie przyszedł ten czas! Po długim okresie przygotowań dokumentacyjnych, projektowych, przetargowych, a następnie  budowy naszej ścieżki rowerowej łączącej Wilcze ze Świętnem oraz Rudnem, z radością możemy oznajmić, że ścieżka jest gotowa do użytku!

Śmiało możemy powiedzieć, że budowa 7 kilometrów ścieżki była naprawdę ekspresowa. Już w październiku można było bezpiecznie dojechać ścieżkami rowerowymi z Wolsztyna aż do Rudna, gdzie gwarancją są świetne widoki i świeże powietrze. Nasz odcinek ścieżki prawie na całej długości oddzielony jest od szosy pasem lasu, a przy nowej trasie znajdą się: wieża widokowa na Wzgórzu Kaplicznym, dziewiętnastowieczny, szachulcowy Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Świętnie, Pensjonat „Siodło” w Wilczu dalej Rudno a więc ścieżka i dla ciała, i dla ducha!

Rowerową przygodę można zacząć też z drugiej strony. Od miejscowości Rudno przez edukacyjne miejsce postoju pojazdów nieopodal Pensjonatu „Siodło”, gdzie  czeka  nas duża dawka wiedzy leśnej i przyrodniczej w postaci tablic edukacyjnych, domków wiedzy i innych. W tym przypadku meta wypada na parkingu przy wieży widokowej. Tam spokojnie można odpocząć, a gdy nabierze się sił, można wdrapiemy się na wieżę, aby cały trud włożony w pokonanie 7 km trasy został nagrodzony pięknymi widokami.

Już w tym roku budowana obecnie ścieżka poprowadzi przez Jesionkę, Kolsko, Lipkę aż do Lubiatowa i do wieży Widokowej oraz zostanie połączona asfaltowa ścieżka rowerowa gmin Powiatu Nowosolskiego. Ale szerzej o tym przy innej okazji. Mamy na to czas aż do końca  roku.

Od początku maja 2020 r., czeka na Państwa gotowe do użytkowania miejsce postojowe z utwardzoną nawierzchnią przy wieży widokowej Joanna i Polanie rekreacyjnej Świętobór. To prawie 2 tys. m 2 utwardzonej powierzchni do parkowania aut i leśne tablice edukacyjne, ogrodzone  drewnianym płotem.

Wszystko to i jeszcze więcej, robimy w ramach projektu pt. „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Sama budowa ścieżki rowerowej Wilcze – Świętno razem z edukacyjnymi miejscami postoju pojazdów będzie warta ponad 1,5 mln zł, a dofinansowanie jakie otrzyma Nadleśnictwo wyniesie 1,3 mln.

Czekamy niecierpliwie na moment, kiedy już będziemy mogli Państwu przekazać zaproszenie na ścieżkę. Na razie pompujcie koła i do zobaczenia na siodełku!