Asset Publisher Asset Publisher

Bo wszyscy jesteśmy równi!

Pewien czerwcowy wtorek na długo zapadnie nam w pamięć… Dlaczego? - a to dlatego, że po raz pierwszy odbył się w naszym Nadleśnictwie leśny rodzinny piknik dedykowany przede wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom i opiekunom. Skąd właśnie taka grupa adresatów? Nie był to przypadek, rzadko bowiem osoby te mają okazję do spędzenia kilku chwil w lesie, do którego zawsze chętnie zapraszamy wszystkich miłośników i przyjaciół przyrody.

Od pewnego czasu PGL Lasy Państwowe realizują działania w ramach programu Dostępność Plus, tak więc i my  postanowiliśmy dorzucić swój kamyczek do tego ogródka i właśnie w ten jakże szczególny sposób pokazać naszą otwartość. Tak też się stało i właśnie 4 czerwca br. ok. godz. 10 polana rekreacyjna Świętobór znów ożyła! Na polanę wjechały 2 autokary, kilka samochodów osobowych i  busy z naszymi wyczekiwanymi gośćmi – głównie z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań” z Głogowa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża.

Gospodarz terenu - Pan Nadleśniczy - około godziny 10 przywitał naszych gości i opowiadając o pracy leśnika rozpoczął cykl leśnych pogadanek. Następnie głos zabrała kadra Warsztatów Terapii Zajęciowej, która złożyła na ręce organizatorów podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie pikniku.

Machina ruszyła… wszystko rozpoczęło się występem artystycznym w wykonaniu przedszkolaków ze sławskiego Przedszkola im. Czesława Janczarskiego. Przedstawienie dotyczące zdrowego trybu życia i prawidłowego odżywiania. Kolejną atrakcją był pokaz wytwarzania kłody bartnej w wykonaniu bartnika Rafała Liśkiewicza. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani i zasypywali Pana Rafała mnóstwem pytań, dzięki czemu dowiedzieli się, co to jest skobliczka, piesznia i cieślica. Dodatkową atrakcją podczas pokazu była prezentacja zamkniętego w specjalnej ramce pszczelego roju - wszyscy mogliśmy bezpiecznie z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym i  jakże pożytecznym owadom.

Aby nie znużyć naszych gości opowieściami, przyszedł czas na kilka zabaw i konkurencji sportowych. Oczywiście nie było mowy o przegranych – wygrywali wszyscy!

W celu zregenerowania sił, w samo południe, zaprosiliśmy wszystkich obecnych na leśny poczęstunek. Sprawa wyglądała bardzo poważnie, bo i przygotowany bufet przez zaprzyjaźnione z nami Panie ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Sławie był wypełniony po brzegi wszelkim dobrem i uginały się pod ciężarem smakołyków– surówki, pierogi, kiełbaski na ognisko, ciastka, rogaliki …. Długo by jeszcze trzeba wymieniać, aby zliczyć wszystkie smakowitości. Głównym bohaterem poczęstunku, jak na leśny piknik przystało, był pieczony dzik. Mimo upalnej aury apetyty dopisywały wszystkim, tym bardziej, że zaraz po posiłku na uczestników czekały dalsze atrakcje i niespodzianki.

Gdy wszyscy byli już najedzenie, wspólnie wybraliśmy się na wieżę widokową „Joanna”. Część osób zdecydowała się na wspinaczkę i postanowiła zdobyć 40-metrową „Joannę”, natomiast pozostali na dole podziwiali jej ogrom u samej podstawy.

Po powrocie na polanę, leśne harce i zabawy trwały w najlepsze. Leśna Osada Nadleśnictwa Sława Śląska cieszyła się dużym zainteresowaniem. Szczególnie leśne koło fortuny bardzo przypadło do gustu naszym gościom, a nagrody które można było wygrać, dodatkowo zachęcały do zabawy. Prócz gier można było pogłębić tu swoją wiedzę na temat wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, dowiedzieć się wielu interesujących informacji o drewnie  jako surowcu uniwersalnym i odnawialnym, uchyliliśmy też rąbka tajemnicy i opowiedzieliśmy o występujących u nas chronionych gatunkach roślin i zwierząt.

Dodatkową atrakcją, dzięki uprzejmości sąsiadującego z polaną Rancho Navaho, była możliwość przejażdżki konnej pod opieką Pani Agnieszki Bator właścicielki Rancha.

Czas upływał nieubłaganie, na koniec naszego spotkania Pan Paweł - animator prowadzący piknik - przewidział dla wszystkich wspólne gry i zabawy taneczne. Prawdę mówiąc obawialiśmy się, że nikt już nie będzie miał siły na takie wyzwania, ale pomyliliśmy się … I wtedy się zaczęło… wspólne śpiewanie, karaoke, taniec… Pozytywna energia, która emanowała z naszych gości, wywołała  uśmiech na twarzy każdej osoby angażującej się w przygotowanie wydarzenia. Ten widok utwierdził nas w przekonaniu, że nasz trud nie poszedł na marne, że choć na krótką chwilę na leśnej polanie zapanowała magiczna atmosfera, dzięki której wszystko potoczyło się właśnie w taki sposób.

Niestety wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć - tak było i tym razem. Późnym popołudniem pożegnaliśmy naszych gości; na polanie ponownie zapanowała cisza…

Mamy głęboką nadzieję, że za rok znów się tam spotkamy w co najmniej tym samym gronie, a kto wie, może i większym?!

--------------------------------------------------

W pikniku wzięło udział około 80 osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami i opiekunami. Łącznie naszą polanę odwiedziło ok. 130 osób.

Za cały trud włożony w organizację pikniku chcemy serdecznie podziękować w szczególności:

- wszystkim Paniom ze Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet w Sławie,

- Pani Agnieszce Bator (Rancho Navaho),

- Panu Pawłowi Sys (animator),

- Panu Rafałowi Liśkiewiczowi (bartnik),

- Koleżankom i kolegom z Nadleśnictwa, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację pikniku.

 

Podkreślenia wymaga również fakt, że organizacja pikniku nie byłaby możliwa, gdybyśmy nie posiadali tak dobrze wyposażonego miejsca – polany rekreacyjnej Świętobór wraz z sąsiadującą z nią wieżą widokową „Joanna”. Obiekty te zostały wybudowane w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu ścieżek turystycznych w Nadleśnictwie Sława Śląska dla ochrony obszarów Natura 2000” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (POIiŚ 2007-2013), NFOŚiGW oraz PGL LP.

Tekst i zdjęcia: Żaneta Wojcieszyk