Asset Publisher Asset Publisher

HUBERTUS ZIELONOGÓRSKI

Poczucie jedności, braterstwa, siły i chęci pielęgnowania tradycji – to jedne z wielu czynników konsolidujących leśników i myśliwych podczas obchodów dnia św. Huberta.

W niedzielę 4 listopada br. zielonogórzanie wraz z leśnikami i myśliwymi mieli okazję uczcić dzień świętego Huberta, który w naszym kalendarzu przypada na dzień 3 listopada.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wraz z Okręgową Radą Łowiecką i Zarządem Okręgowym PZŁ , z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz towarzyszącemu tej ważnej okoliczności jubileuszu 95-u lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego zorganizowali Hubertusa Zielonogórskiego.


Hubertowska Msza Święta odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Urbana I, której proboszczem jest
ks. dziekan kan. Miroslaw Donabidowicz (fot. Sławomir Bąk)

Po raz pierwszy, w Winnym Grodzie, w ramach obchodów dnia św. Huberta, który w Europie jest głównym i najbardziej popularnym patronem myśliwych, leśników, kuśnierzy, jeźdźców konnych i matematyków, odbyło się wydarzenie obejmujące Hubertowską Mszę Świętą, której przewodniczył J.e. ks. Biskup dr Stefan Regmunt oraz  spotkanie konferencyjne- zainagurowane przez prof. dr hab. Leszka Jerzaka, który przedstawił uczestnikom „Niezwykłe pomniki przyrody województwa lubuskiego”.


"Niezwykłe pomniki przyrody województwa lubuskiego" zostały zaprezentowane przez prof. dr hab. Leszka Jerzaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego
(fot. Sławomir Bąk)

Niespodzianką dla przybyłych gości, przygotowaną przez prof. dr hab. Leszka Jerzaka z Wydziału Nauk Biologicznych UZ, było przekazanie tablicy pamiątkowej dębu „Napoleona” do rąk Wojciecha Grochali-Dyrektora RDLP. W następstwie tej okoliczności ta zabytkowa tablica, niosącą ze sobą piękną historię, została przez Dyrektora zielonogórskiej Dyrekcji wręczona dla Macieja Taborskiego- Nadleśniczego Nadleśnictwa Przytok, na terenie którego rósł niegdyś dąb „Napoleon”. Najgrubszy w Polsce pomnik przyrody jakim był dąb szypułkowy „Napoleon” w wyniku podpalenia spłonił w  listopadzie 2010 roku.


Niezwykła tablica pamiątkowa ... (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Druga część Hubertusa Zielonogórskiego, odbywającego się w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, została poświęcona kulturotwórczej roli lasów, tradycji, historii i zwyczajom łowieckim. W trakcie uroczystości, Andrzej Skibiński- Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej przy ZO PZŁ przedstawił gościom wykład pt. „95-lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego”, a Jan Olszewski- Przewodniczący Komisji Odznaczeń Łowieckich poprowadził galę uhonorowania osób zasłużonych dla łowiectwa. Dla zielonogórskich Nadleśnictw, z ramienia ZO PZŁ zostały wręczone odznaczenia za zasługi na rzecz zielonogórskiego łowiectwa. Oznaczenia otrzymali również zasłużeni leśnicy i myśliwi, a wśród nich Andrzej Staniszewski -wieloletni członek Polskiego Związku Łowieckiego pełniący funkcję Nadleśniczego Nadleśnictwa Krzystkowice otrzymał medal św. Huberta.


Wręczenie odznaczenia Łowieckiego- Medal Św. Huberta odebrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzystkowice (fot. Sławomir Bąk)

Oczywiste, że przyroda jest obiektem inspiracji … dlatego też Hubertus Zielonogórski nie mógłby się odbyć z pominięciem „fanfar”. Kończącym wydarzenie punktem programu był koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu „DeLuxe”.  Szeroka instrumentalistyka, piękne utwory i szczypta tradycji i historii- to wszystko zostało przekazane publiczności przez muzyków, których instrumenty rozbrzmiewały się pod batutą Agnieszki Rybickiej. Bisów nie zabrakło (…).

 


Koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu "DeLuxe" (fot. Sławomir Bąk)

Na zakończenie uroczystości, uczestnicy Hubertusa Zielonogórskiego wspólnie zaśpiewali pieśni autorstwa Czesława Seniuka pt. „Jeśli kochasz łowiecką przygodę”, której tekst wraz z podziękowaniem za przybycie został zawarty w pamiątkowych kartach okolicznościowych.


Uczestnicy Hubertusa Zielonogórskiego (fot. Sławomir Bąk)

Uroczystość z udziałem przedstawicieli środowiska Duchownego, parlamentarzystów, władz samorządowych, instytucji naukowych i naukowo-badawczych, przedstawicieli instytucji kulturalnych i firm współpracujących z LP i PZŁ, mediów regionalnych i lokalnych, pracowników Lasów Państwowych, pracowników Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze praz rodzin, przyjaciół i sympatyków łowiectwa zakończono zaproszeniem na poczęstunek „z lubuskich lasów”.

 

 

Partnerem przedsięwzięcia była parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze, oraz Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Patronat medialny Hubertusa Zielonogórskiego objęty został przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski,
TV Zielona Góra oraz Radio Zachód.

Relacja video z Hubertowskiej Mszy Świętej znajdyje się na stronie TVP 3 Gorzów Wlkp. (link).