Asset Publisher Asset Publisher

Leśne mieszkanie plus

Za oknem skwar i bezlitosne upały, czyli w końcu nadeszło długo wyczekiwane lato!!! Wszyscy uczniowie i ci mali i ci duzi rzucili w kąt szkolne podręczniki i zapisane po brzegi zeszyty. Puste plecaki zostały wypełnione plażowymi gadżetami, gotowe na wakacyjną przygodę.

 Z tej okazji nad sławskie jezioro tłumnie zaczęli przybywać amatorzy pluskania się w wodzie, wylegiwania na gorącym piasku i miłośnicy aktywnego trybu życia: wszelcy biegacze, kolarze i osoby zachwycone okolicznościami przyrody, długo spacerujące leśnymi ścieżkami. Po prostu wakacyjna sielanka trwa, a zbiorniki wodne na terenie naszego nadleśnictwa zaczęły cieszyć się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Sławy, okolic oraz turystów z całego kraju.

Pojezierze Sławskie, które objęte jest formą ochrony przyrody Natura 2000 oblegane jest przez wypoczywającą ludność z każdej możliwej strony, stanowiąc miłą odskocznię od betonowo-asfaltowego krajobrazu miast i miasteczek. Ten malowniczy obszar stanowi aż 27% powierzchni Nadleśnictwa Sława Śląska, z tego 6% są to niosące w upalne dni ukojenie jeziora. Niestety nie wszyscy tam przebywający są świadomi jak ważnym elementem w ochronie przyrody jest obszar Natura 2000 Pojezierze Sławskie oraz przylegające do Jeziora Sławskiego, Żurawie Bagno Sławskie.  Wpływ ludzi na ten obszar jest ogromny, co mocno oddziałuje na stan przyrody oraz chęć „zamieszkania” tam ptaków, potrzebujących odpoczynku od ludzkiego zgiełku. 

W związku z wysokim poziomem antropopresji (wpływ działalności człowieka na stan środowiska) na tym terenie, nasze Nadleśnictwo zauważyło potrzebę ingerencji oraz wsparcia przyrody poprzez udział w projekcie nr POIS.02.04.00-00-0120/16, pod nazwą „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska" współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz środki własne Nadleśnictwa, Gminy Kolsko i Gminy Sława. Jednym z zadań wyżej są właśnie działania mające na celu ochronę ptaków, w tym budowę i montaż sztucznych platform lęgowych, a także budek oraz koszy lęgowych.

Ale przecież ptaki same potrafią budować gniazda, a czy takie gniazda zbudowane ludzkimi rękami spodobają się nowym mieszkańcom? Taka myśl pewnie przeszła przez głowy większości z Was. Programem objęte zostały takie gatunki ptaków jak: rybołów, bielik, puchacz, sokół wędrowny, kania ruda, kania czarna, czyli duże ptaki szponiaste o specyficznych wymaganiach w stosunku, co do umiejscowienia swojego „domu”. Dla tych odrobinę mniejszych przedstawicieli lokalnej awifauny, czyli pozostałych sów - sóweczek, włochatek, puszczyków oraz dla gągoła wywieszane są budki lęgowe, dostosowane wielkością i średnicą otworu wlotowego do każdego przyszłego mieszkańca. Natomiast nasze najliczniejsze tutaj mieszkanki śródlądowych wód - kaczki, również doczekają się swojego azylu w postaci wyłożonych koszy lęgowych.

Aktualnie na terenie Nadleśnictwa trwają prace związane z montażem platform lęgowych, które są nie lada wyzwaniem wymagającym sporego doświadczenia, ponieważ każda platforma musi być umieszczona w koronie pokaźnej wielkości sosny. Wciągnięcie przyszłego gniazda wymaga od osoby montującej wejścia na wierzchołek drzewa oraz obcięcia przeszkadzających gałęzi, zarówno tych przy wciąganiu jak i w dolocie do gniazda przyszłego mieszkańca. Powyższe działania wykonać powinien wyszkolony alpinista, który w uprzęży, wyposażony w zabezpieczoną pilarkę i tzw. lisi ogon, dzielnie wykonuje swoją pracę, co udało nam się udokumentować krótkim filmikiem i serią zdjęć.

Autorzy zdjęć: Katarzyna Ziółek i Żaneta Wojcieszyk