Asset Publisher Asset Publisher

NIE DLA SŁAWY, LECZ DLA WAS TO ROBIMY!

5 na 6 nowych obiektów przystosowanych jest dla osób z niepełnosprawnościami ruchowym

Nie raz i nie dwa spotkaliście się zapewne z pojęciem lasu wielofunkcyjnego, jednak czy ktokolwiek wyjaśnił Wam, co to za twór? Wbrew pozorom nic prostszego - jest to las, który będzie spełniał w wielopłaszczyznowej przestrzeni różnorakie funkcje, w tym ekologiczną, gospodarczą (produkcyjną) oraz społeczną. O tej ostatniej funkcji mówi się ostatnimi czasy coraz częściej, nawet nie tylko się mówi, ale również podejmuje się działania, które ją znacząco wspomagają.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Nadleśnictwie Sława Śląska realizowane są różnorodne przedsięwzięcia, które z jednej strony mają na celu zabezpieczenie cennej przyrody, a z drugiej pokazanie jej odwiedzającym sławskie lasy. Aby jednak i wilk był syty i owca cała, robimy to w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludziom i przyrodzie. Aby tego dokonać, musimy pokonywać i likwidować różnorakie bariery, które mogłyby uniemożliwić realizację założonego do osiągnięcia celu.

Wszystkie nasze działania można skwitować hasłem „Dla lasu, dla ludzi”, mając na uwadze założenia „Dostępność plus”. To właśnie w myśl tej idei wybudowaliśmy wiele obiektów edukacyjno-turystycznych, które udostępniamy wszystkim chętnym.

Czy na pewno wszystkim? Tak, z naszych obiektów może bezpłatnie korzystać każdy, kto tylko tego  będzie chciał. Niektóre z nich budowane były również z myślą o osobach niepełnosprawnych, które z reguły bardzo rzadko spotykaliśmy wcześniej w sławskich lasach, a obecnie zdecydowanie częściej widujemy je na leśnych szlakach i polanach. Teraz zapytacie zapewne, które to obiekty oraz gdzie je można znaleźć. Nic prostszego – wystarczy zapoznać się z zamieszczoną poniżej tabelą oraz z mapą edukacyjno-turystyczną Nadleśnictwa Sława Śląska (dostępna również w wersji papierowej).

Warto również zwrócić uwagę na barwne foldery dedykowane poszczególnym obiektom – tam również znajdziecie dodatkowe, bardzo ciekawe informacje. A jeżeli i to nie zaspokoi Waszej ciekawości, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – zawsze bardzo chętnie służymy pomocą. Musimy podkreślić tu ważną kwestię – wszystkie obiekty wymienione w tabeli zostały wybudowane dzięki współfinansowaniu tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ale to nie wszystko … Same obiekty, to tylko część podejmowanych przez nas działań, zapewniających swobodny dostęp wszystkim osobom do prowadzonej przez nas w różnych formach edukacji przyrodniczej. Jednym z przykładów takich przedsięwzięć łączących w sobie elementy edukacji z rekreacją, w którym mogą wziąć udział również osoby niepełnosprawne jest II Leśny Dogtrekking. Można by pomyśleć – dogtrekking i osoby niepełnosprawne? – pasuje jak przysłowiowa pięść do nosa. A tak, ponieważ obok marszobiegu ze swoim czworonożnym pupilem zadbaliśmy o szereg dodatkowych atrakcji, m.in. spotkanie z bartnikiem i pokaz wyciosywania tzw. kłody bartnej,  możliwość porozmawiania z myśliwymi z lokalnego koła łowieckiego, sprawdzenie swojej wiedzy przyrodniczej w konkursach i grach prowadzonych przez leśników, ba – można zaprzyjaźnić się z jednym z koni z sąsiadującego z nami rancha, a nawet podjąć próbę jazdy konnej.

W związku ze zbliżającą się zimą można też własnoręcznie zbudować karmnik dla ptaków, a następnie ozdobić go wg własnego gustu. A wszystko to okraszone suto zastawionymi stołami, na którym znajdą się potrawy z dziczyzny (z dzikiem z rusztu włącznie) oraz z innych darów sławskich lasów, a przygotowywać je będą przemiłe panie z lokalnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet. Jeszcze Wam mało? Zapewniamy Was, że staramy się poszerzać naszą ofertę edukacyjną dedykowaną osobom niepełnosprawnym, chorym i innym, które nie mogą z różnych przyczyn wziąć udziału w zajęciach standardowych. Uczestniczymy również w wydarzeniach organizowanych przez różne stowarzyszenia i fundacje, dedykowane konkretnym osobom potrzebującym pomocy (np. festyny, zbiórki na rzecz osób chorych). Możemy Wam również uchylić rąbka tajemnicy, że mamy w planach na przyszły rok jeszcze jedno przedsięwzięcie i to duże, o którym będzie głośno, ale w tej chwili o tym sza, bo nie chcemy zapeszać, wszak leśne licho nie śpi.

A tymczasem serdecznie zapraszamy w ostępy sławskich lasów, łącząc leśne pozdrowienia „Darz Bór”!

 

fot. archiwum Nadleśnictwa