Wydawca treści
Hodowla lasu
Hodowla lasu, fot. Krzysztof Moroz
Hodowla lasu, fot. Krzysztof Moroz
Hodowla lasu, fot. Mariusz Grondys
Nadrzędnym celem gospodarki leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Sława Śląska jest zapewnienie trwałości i ciągłości użytkowania lasu oraz utrzymanie i poprawa jego naturalnej stabilności, odporności i żywotności. Realizacji tych zadań służy hodowla lasu. Dąży ona do zachowania ciągłości produkcji drewna przez uzupełnianie drzew i drzewostanów ubywających z lasu na skutek jego użytkowania. Powyższe cele osiągane są już od etapu zbioru nasion, poprzez produkcję sadzonek, zakładanie i pielęgnowanie upraw leśnych i młodników. Podstawą do planowania zabiegów hodowlanych jest typ siedliskowy lasu i gospodarczy typ drzewostanu.
W Nadleśnictwie Sława Śląska starano się, aby sadzone uprawy leśne wyrosły w przyszłości na zróżnicowane gatunkowo i bogate przyrodniczo drzewostany. W tym celu w uprawach leśnych wykonuje się prace pielęgnacyjne polegające na usuwaniu niepożądanych domieszek, niszczeniu chwastów i rozluźnianiu zwarcia. W młodnikach prowadzone są cięcia pielęgnacyjne, których celem jest popieranie najbardziej wartościowych drzewek. W starszych drzewostanach prowadzi się dalsze cięcia rozluźniające zwarcie drzewostanu. Wycinając drzewa, które w naturalnym lesie same by obumarły wyprzedza się naturalne procesy, zapobiegając w ten sposób deprecjacji surowca. Takie zabiegi nazywa się trzebieżami wczesnymi. W starszych drzewostanach prowadzi się trzebieże późne, których zadaniem jest dalsze rozluźnianie zwarcia, popieranie dobrych jakościowo drzew, jak również inicjowanie powstania odnowienia naturalnego. W pracach hodowlanych uwzględnia się melioracje, zalesienia nieużytków i gruntów porolnych. Tworzy się także Gospodarcze Drzewostany Nasienne. Przy wykonywaniu zabiegów hodowlanych zwraca się uwagę na dostosowanie składu gatunkowego do panujących na danym terenie warunków siedliskowych.
W minionym okresie nadleśnictwo poświęcało wiele uwagi wykorzystaniu mikrosiedlisk glebowych oraz wprowadzaniu gatunków liściastych ze szczególnym naciskiem na dąb szypułkowy i bezszypułkowy.
Zakres zadań hodowli lasu prowadzonych w Nadleśnictwie Sława Śląska obejmuje:
- odnowienia i zalesienia,
- wprowadzanie drugiego piętra,
- wprowadzanie podszytów,
- pielęgnacja gleby,
- czyszczenia wczesne,
- czyszczenia późne.
Pobierz Zasady Hodowli Lasu.