Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty Turystyczne w Nadleśnictwie Sława Śląska

Ścieżka rowerowa "Nad Sławskim Jeziorem"

Ścieżka rowerowa w Nadleśnictwie Sława Śląska stanowi doskonałe miejsce aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Trasa ścieżki urozmaicona jest dziesięcioma tablicami edukacyjnymi, dzięki którym można zaznajomić się z bogactwem przyrodniczym najbliższych okolic Jeziora Sławskiego. Podczas zwiedzania nie tylko możemy zasięgnąć wiedzy, ale również z bliskiej odległości podziwiać piękno krajobrazu przyrodniczego.

Przystanki tematyczne na trasie ścieżki:

- Natura 2000.

- Jak zbudowana jest sosna?

- Wyspa Kormoranów.

- Świat ryb.

- Rola wody w ekosystemie leśnym.

- Pojezierze Sławskie.

- Płazy Jeziora Sławskiego.

- Owady wodne Pojezierza Sławskiego.

- Hydrografia Pojezierza Sławskiego.

- Węże Pojezierza Sławskiego.

 

Wieża widokowa przy polanie Świętobór

W sąsiedztwie polany rekreacyjnej Świętobór zlokalizowana jest wieża widokowa. Obiekt posiada szkieletową konstrukcję drewnianą i mierzy ok. 40 m wysokości. Z wieży roztacza się panorama na sławskie lasy i jeziora, w szczególności na Jezioro Sławskie.

Link do kamery znajdującej się na Wieży Joanna.

 

 

Plac rekreacyjny na polanie Świętobór

Polana rekreacyjna Świętobór przy miejscowości Święte wyposażona została w dużą wiatę turystyczną wraz z wyznaczonym miejscem na rozpalenie ogniska wokół którego można przysiąść na drewnianych ławkach, a w razie konieczności schronić się przed deszczem pod drewnianymi zadaszeniami. Przy wiacie umiejscowiono 10 barwnych tablic edukacyjnych, z których można dowiedzieć się wielu przyrodniczych ciekawostek. W bezpośrednim sąsiedztwie wiaty zlokalizowano plac rekreacyjny; każdy - bez względu na wiek – może tam sprawdzić, a w razie konieczności poprawić swoją kondycję fizyczną. To właśnie tu znajdują się urządzenia przeznaczone do ćwiczeń na wolnym powietrzu dedykowane młodzieży i osobom dorosłym; nie zapomnieliśmy również o najmłodszych turystach, na których czekają huśtawki, niewielka karuzela i mały linowy mostek.

 

Turyści mogą skorzystać z:

• drewnianej wiaty turystycznej,

• miejsca na ognisko na zewnątrz wiaty,

• zestawu ław ze stolikami z zadaszeniem,

• siłownia na wolnym powietrzu.

 

 

Punkt widokowy „Ptasi Raj"

Obiekt składa się z drewnianej platformy widokowej oraz dwóch tablic informacyjnych. Platforma zlokalizowana nad brzegiem Jeziora Sławskiego, umożliwiająca podziwianie jeziora wraz z tętniącym na nim życiem. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji oraz fotografowania awifauny jeziora. Przy punkcie widokowym znajdują się dwie tablice edukacyjne przybliżające czytelnikowi gatunki ptaków wodnych oraz informacje o samym jeziorze. 

 

 


Miejsca i obiekty

Lasy Nadleśnictwa Sława Śląska położone są na terenie o bardzo ciekawym krajobrazie i licznych walorach przyrodniczych. Na terenie nadleśnictwa znajduje się 10 jezior, w tym największe, zwane „Śląskim Morzem” - Jezioro Sławskie o powierzchni 854 ha. To doskonałe miejsce dla żeglarzy. Odbywają się tutaj regaty, maratony pływackie.

Liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i przyrodnicze pozwalają na zapoznanie się z walorami przyrodniczymi lasów nadleśnictwa. Lasy sławskie są rajem dla zbieraczy runa leśnego. Można w nich zbierać obficie tutaj rosnące borówki i grzyby. 
Udostępnionych jest wiele miejsc postoju, zlokalizowanych przy ważniejszych szlakach komunikacyjnych, umożliwiają one pozostawienie samochodów osobowych, zapewniają możliwość aktywnego wypoczynku. Są również miejsca do spożycia posiłku - ławki, zadaszenia.
Na terenie nadleśnictwa znajdują się rezerwaty przyrody „Jezioro Święte" i „Mesze" (patrz: rezerwaty przyrody). Obszary krajobrazu chronionego :„Rynny Obrzycko-Obrzańskie", „Pojezierze Sławsko-Przemęckie", „Nowosolska Dolina Odry" (patrz: obszary krajobrazu chronionego), liczne pomniki przyrody w postaci drzew i głazów narzutowych (patrz: pomniki przyrody). Najcenniejsze i najbardziej unikatowe pod względem walorów przyrodniczych tereny zostały wpisane do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Są to: Dolina Środkowej Odry, Pojezierze Sławskie, Nowosolska Dolina Odry, Żurawie Bagno Sławskie (patrz: obszary Natura 2000). 
 
W Sławie i okolicach corocznie organizowane są liczne imprezy plenerowe np.: „Lato bez granic", „Summer Rock Festival", „Wybory Miss Sławskiej Plaży", „Stachuriada", „Las Woda Blues".
Ponadto tereny te obfitują w zabytki kultury materialnej. W lasach obrębu Kochanowo i Sława możemy natknąć się na granitowe przedwojenne drogowskazy przydrożne oraz kamienne słupki oddziałowe. W obrębach: Sława (leśnictwo Tarnów) i Kochanowo (leśnictwo Świętobór) mamy przedwojenne cmentarze ewangelickie (najstarszy nagrobek z 1873r.). W leśnictwie Tarnów możemy natknąć się na grodziska wczesnośredniowieczne (pozostałość po grodach).
 
Największą atrakcją znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska jest niewątpliwie Jezioro Sławskie - duży akwen o powierzchni ok 854 ha. To mekka dla żeglarzy, wszystkich tych, którzy uprawiają sporty wodne i przyrodników ze względu na bogactwo flory i fauny. Poza tym warto wspomnieć o pozostałych kąpieliskach, które także przyciągają turystów: Tarnowskie Duże, Tarnowskie Małe, Błotne, Młyńskie, Młyńskie Małe, Pluszne, Głuchów, Dronickie, Rudno, Wilcze, Wuszno, Jeziorno oraz Brzezie. W rezerwatach Święte i Mesze kąpiel jest zabroniona.
Do najbardziej interesujących sławskich zabytków należą:
  • kościół parafialny p.w. św. Michała - wzniesiony w stylu gotyckim, ale wielokrotnie przebudowywany, na szczególną uwagę zasługuje późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego, ołtarz główny i ambona z początki XVII w oraz płyty nagrobne z XV i XVII wieku,
  • zespół pałacowo-parkowy- zbudowany w latach 1732- 1735 na ruinach zamku z XV wieku, prze pałacem jest obszerny dziedziniec z ogromnymi platanami i barokową figurą Jana Nepomucena.
Według legendy nazwa „Sława" wywodzi się od imienia córki właściciela sławskiego pałacu - Witosławy. Witosława miała bawić się na plaży i gdy jej opiekunka zasnęła nad jeziorem, ukojona ciszą letniego dnia, nimfy wodne zabrały małą Witosławę do podwodnego królestwa. Zrozpaczony ojciec, krewni i służba przez wiele dni poszukiwali Witosławy nad brzegiem jeziora, wołając imię dziewczynki. Echo niosło po wodzie te głosy, odbijając się od ściany lasu. Można było usłyszeć nad jeziorem zniekształcone imię: "…sława", "…sława". Od tej pory jezioro i miejscowość zaczęto nazywać Sławą.
Inne ciekawe miejsca na terenie nadleśnictwa to:
  • kościół zbudowany na przełomie XV-XVI w. z kamienia polnego i cegły w Krzepielowie niedaleko Sławy,
  • kościół z XVII w i pałacyk z XIX, w Krążkowie ,
  • wieś letniskowa Lubiatów, z portem Lubiatów nad Zatoką Krępińską Jeziora Sławskiego,
  • Stare Strącze - wieś, w której znajduje się głaz narzutowy „Mietek", dwór i gorzelnia z XIX wieku, ruiny bunkrów poniemieckich,
  • Tarnów Jezierny - wieś z pałacykiem myśliwskim z XVII wieku, istnieje możliwość wynajęcia go na konferencje i spotkania ,
  • Bojadła - barokowy zespół pałacowy z parkiem,
  • Siedlisko- zespół zamkowy z parkiem,
  • Kuźnica Głogowska- młyn wodny z przełomu XVIII i XIX wieku,
  • Kolsko- zespół pałacowy i park z II połowy XIX wieku.

Czas w las