Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
W Nadleśnictwie Sława Śląska trwają prace nad nowym Planem Urządzenia Lasu na lata 2026-2035.
Plan urządzenia lasu sporządzany jest dla nadleśnictw na 10 lat i to właśnie ten dokument określa sposób gospodarowania w Nadleśnictwie zarówno pod względem hodowli, pozyskania, ochrony lasu, ochrony przyrody, jak zagospodarowania turystycznego.
24.10.2023 r. w siedzibie Nadleśnictwie Sława Śląska odbyło się posiedzenie komisji założeń projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Sława Śląska na lata 2026-2035. Komisja ta została zwołana przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
W wyniku prac komisji 03.11.2023 r. został sporządzony protokół z posiedzenia Komisji Założeń Planu w sprawie opracowania planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Sława Śląska na lata 2026-2035. (protokół z posiedzenia KZP)
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze w dniu 03.11.2023 r, wydał Decyzję nr 108 (decyzja nr 108) w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy (ZLW) w ramach opracowania projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Sława Śląska na lata 2026-2035.
10.04.2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie ZLW (protokół ze spotkania)
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w dniu 05.07.2022 r. wydał zarządzenie nr 58 w sprawie wprowadzenia "Wytycznych do zagospodarowani lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”, na podstawie którego Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska 07.10.2022 r. wydał zarządzenie nr 30/2022 w sprawie ustalenia obszaru lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz określającego wymogi związane z wykonywaniem tam zadań gospodarczych.
Z treścią zarządzenia, wykazem oraz mapami można się zapoznać tutaj:
25.06.2024 r. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Poznaniu zakończyło Etap 1. Prace przygotowawcze.
Aktualnie na terenie Nadleśnictwa trwają prace terenowe m.in. ustalenie granic wyłączeń taksacyjnych na szkicu taksacyjnym oraz sporządzenie opisu taksacyjnego lasu wraz ze wskazaniami gospodarczymi na lata 2026-2035, które zgodnie z harmonogramem mogą potrwać do 31.05.2025 r.
Planu Urządzenia Lasu ma charakter otwarty i przyjmowane są opinie wszystkich zainteresowanych osób i organizacji na każdym etapie prac. Uwagi i opinie można zgłaszać do siedziby Nadleśnictwa Sława Śląska, drogą mailową na adres: slawaslaska@zielonagora.lasy.gov.pl
Harmonogram opracowania PUL
Zgodnie z przyjętym harmonogramem opracowania PUL, z dniem 15 lipca 2024 r. zakończył się pierwszy etap prac urządzeniowych polegający na wykonaniu kameralnych prac przygotowawczych. Następnie, zgodnie z ww. harmonogramem, w terminie do 30.11.2024 r. będą przeprowadzane prace terenowe, w tym między innymi: ustalenie granic wyłączeń taksacyjnych na szkicu taksacyjnym oraz sporządzenie opisu taksacyjnego lasu wraz ze wskazaniami gospodarczymi.
W dalszej kolejności harmonogram opracowania PUL przewiduje następujące etapy:
- Prace kameralne oraz zakończenie taksacyjnych prac terenowych. Analiza zgodności danych przestrzennych LMN z danymi numerycznymi państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – do 31.05.2025 r.
- Prace kameralne oraz zakończenie prac terenowych związanych z inwentaryzacją zasobów drzewnych – do 31.08.2025 r.
- Prace kameralne, w tym, miedzy innymi: przygotowanie projektu części opisowej PUL (Elaborat), projektu Programu Ochrony Przyrody, projektu Prognozy oddziaływania na środowisko i Obszary Natura 2000 PUL – do 10.11.2025 r.
- Zakończenie prac kameralnych. Przekazanie nadleśnictwu ostatecznych wydruków opracowań i map, po uwzględnieniu rozstrzygnięć wynikających ze strategicznej oceny oddziaływania projektu planu na środowisko oraz udziału społeczeństwa w konstruowaniu planu – do 31.03.2026 r.
W przypadku zaistnienia istotnych okoliczności mogących mieć wpływ na zagospodarowanie lasów o zwiększonej funkcji społecznej, Nadleśnictwo Sława Śląska zwoła kolejne spotkanie przedstawicieli zleceniodawcy i wykonawcy projektu PUL z ZLW.
Plan Urządzenia Lasu na lata 2016-2025
Nadleśnictwo Sława Śląska prowadzi gospodarkę leśną na podstawie zatwierdzonego Pismem Ministra Środowiska (DLP-I.611.51.2016) z dnia 19 lipca 2016 r. Planu Urządzenia Lasu opracowanego na lata 2016-2025. Podstawowe dane Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa tj. opis ogólny lasów Nadleśnictwa (Elaborat), Program Ochrony Przyrody oraz Prognoza oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000 można pobrać z poniżej strony:
https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-slawa-slaska/czesc-opisowa-planu-urzadzenia-lasu2
Pozostała część Planu Urządzenia lasu jest dostępna na wniosek o udostępnienie danych publicznych.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe, itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi),
- strategiczną ocenę oddziaływania planu urządzania lasu na środowisko.