Lista aktualności Lista aktualności

Finalizacja projektu!

We wtorek 21 czerwca br., czyli pierwszego dnia astronomicznego lata, w Ośrodku Master w Lubiatowie, Nadleśnictwo Sława Śląska zorganizowało podsumowanie trwającego łącznie dziesięć lat projektu, którego dobiegający końca II etap nosi nazwę „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska”. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, środków własnych Nadleśnictwa oraz Gmin Kolsko i Sława. W trakcie wydarzenia złotą odznaką „Zasłużony dla Leśnictwa Zielonogórskiego” za wzorową, wieloletnią współpracę z Nadleśnictwem, wyróżniony został Pan Henryk Matysik, Wójt Gminy Kolsko.
Co dobrego dał Projekt? Przede wszystkim wyciągnął pomocną dłoń w kierunku lokalnej przyrody. Zostały przygotowane miejsca gniazdowania dla ptaków drapieżnych w postaci platform i budek lęgowych, odtworzono naturalne warunki funkcjonowania torfowiska Żurawie Bagno Sławskie, odbyło się wielkie sprzątanie lasów wokół jezior, podjęto też wiele działań w ramach edukacji przyrodniczej dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwszym sukcesem Projektu jest pojawienie się w sławskich lasach pary lęgowej sokoła wędrownego, gatunku od wielu lat nieobecnego w tutejszej faunie. Na jednej z platform para wychowała właśnie dwoje młodych. Jest nadzieja, że sokoły zostaną tu już na stałe.
W ramach działań projektowych Nadleśnictwo wybudowało ponadto prawie dwadzieścia kilometrów leśnych ścieżek rowerowych spinających wcześniej wybudowane odcinki ścieżek samorządowych, w tym słynną „Kolej na Rower”, w jedną spójną sieć. Powstały tam również trzy nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów wyposażone w tablice informacyjne i edukacyjne, duży parking dla samochodów na Polanie Rekreacyjnej Świętobór i asfaltowa droga dojazdowa do niej.
Jak powiedział Nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz, „długie letnie dni prowokują do wyjścia w teren, wybrania się na rowerowe wycieczki, jednym słowem są idealnym pretekstem do aktywnego spędzenia czasu i pojechania tam, gdzie koła nas poniosą. Dlatego nowe ścieżki rowerowe wydają się idealnym rozwiązaniem do spędzenia czasu pożytecznie zarówno dla zdrowia jak i bezpiecznie dla otaczającej nas przyrody. Pewnym mankamentem jest jeszcze niedokończone oznakowanie kierunków jazdy na skrzyżowaniach i na odcinkach biegnących drogami polnymi naszych ścieżek, ale pracujemy nad tym. Podjęte działania nauczyły nas, że przyroda potrzebuje czasu i wielkich pokładów cierpliwości. Nic nie dzieje się w niej z dnia na dzień. Ale widzimy, że warto się starać, bo dotychczasowe działania zrealizowane w ramach Projektu już cieszą się nie tylko popularnością wśród turystów, ale także wdzięcznością przyrody”.