Lista aktualności Lista aktualności

Harcerskie lato

Harcerska Akcja Letnia w naszych lasach

W tym roku, w lasach Nadleśnictwa Sława Śląska gościmy harcerzy ZHR Okręg Wielkopolski oraz ZHP Chorągiew Dolnośląska.  Odpowiednie miejsca wybraliśmy w leśnictwie Wilcze. Początek lipca to tradycyjna „kwaterka” czyli przygotowanie miejsca na obóz, budowa podstawowych obiektów obozu, np. kuchni czy świetlicy. W kwaterce zwyczajowo bierze udział kadra oraz starsi harcerze. Kiedy przyjeżdża reszta harcerzy - rozpoczyna się „pionierka” czyli prawdziwe obozowanie.

Harcerze, często z pomocą rodziców, budują obóz od podstaw, własnoręcznie i bez prądu. Biorąc pod uwagę wiek uczestników (najmłodsi druhowie to czasem 10 latki) to duże wyzwanie a szpadel i młotek czasami jest w użyciu po raz pierwszy.

Jak harcerze współpracują z leśnikami?

Organizacja obozu zaczyna się często jeszcze zimą. Wtedy należy podpisać umowę z nadleśnictwem na dzierżawę miejsca obozowego. Jakie miejsca wybierane są na obozowiska? Nie są to miejsca przypadkowe. Wszystkim wiadomo, że jezioro to wspaniałe sąsiedztwo. Tak jest też w naszym przypadku. Sąsiedztwo jeziora Wilcze to gwarancja ochłody w upalne dni i nie lada atrakcja, ale to warunki bezpieczeństwa są tutaj priorytetem. Obozowisko musi być miejscem bezpiecznym. Stare, często chore drzewa mogą łatwo złamać się podczas wichury. Przed przygotowaniem obozowiska, strażacy sprawdzają miejsce i ustalają szczegóły dotyczące organizacji obozu. Miejsce ewakuacji w razie niebezpiecznych zdarzeń jak porywiste wiatry czy burze musi być wyznaczone.

Drzewa, które mogą zagrażać uczestnikom wypoczynku muszą być wycięte jeszcze przed przyjazdem młodzieży. Prace te odbywają się na koszt nadleśnictwa.

Do budowy obozowiska potrzebny jest materiał. Żerdzie do ogrodzenia obozowiska i do budowy małej architektury to materiał niezbędny. Potrzebne jest potem drewno na ognisko, bo bez ogniska nie ma mowy o harcerskich piosenkach…

To miejscowy leśniczy, pan Kazimierz Niedzielski służy harcerzom pomocą, ale też wyznacza miejsca na ogniska. Przez cały czas obozowania czuwa nad bezpieczeństwem młodzieży.

Lubimy harcerzy

Harcerska młodzież czuje potrzebę obcowania z naturą, rozumie las i jego specyfikę.  Wiemy, że dla harcerzy las jest domem. Nie śmiecą, nie hałasują i chętnie do nas wracają!

Do zobaczenia w lesie!

Czuwaj!