Lista aktualności Lista aktualności

Kamienie pamięci

75 lat temu koleją do Sławy przybyły pierwsze więźniarki do dwóch spośród ok. 100 podobozów pracy — filii niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross — Rosen, pod nazwą Schlesiersee I i Schlesiersee II. Chcąc upamiętnić gehennę kobiet, które kilkadziesiąt lat temu przebywały w okolicach Sławy w Urzędzie Miejskim zorganizowano seminarium naukowe.

Inicjatorami przedsięwzięcia byli Burmistrz Sławy, Towarzystwo Przyjaciół Sławy oraz niemieckie Towarzystwo Deutsch Polnische Gesellschaft Sachsen. W spotkaniu brali udział również pracownicy Nadleśnictwa Sława Śląska.

Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła przywitał zaproszonych gości oraz pokrótce omówił okoliczności spotkania. Po nim głos zabrał Alfred Rösler z Towarzystwa Przyjaciół Sławy, który wspólnie z Frankiem Müllerem — Prezesem Towarzystwa Współpracy Polsko — Saksońskiej dążyli do godnego upamiętnia miejsc związanych ze śmiercią kobiet w czasie II wojny światowej. Alfred Rösler w swoim wystąpieniu opowiedział martyrologie więźniarek podobozów Gross Rosen na ziemi sławskiej w latach 1944 – 1945. Obecni wysłuchali wykładu Artura Pacygi, Andreii Rudorff, a także Jerzego Fabisia — Burmistrza Kargowej. O niezwykłej postawie swojej babci, która pomogła przeżyć jednej z więźniarek opowiadał Radosław Wojciech. W trakcie spotkania krótki koncert zagrał Zespół Ruach Dorotha i Bogusław Hageduess, żydowsko — polski duet.

Po części naukowej wszyscy udali się w teren. Obecni na spotkaniu odwiedzili miejsca dawnych podobozów oraz miejsce stracenia kobiet, które uczestniczyły w Marszu Śmierci. Tam miało miejsce uroczyste odsłonięcie kamieni z tablicami pamiątkowymi oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Jeden z trzech kamieni pamięci, który mieści się nieopodal miejscowości Spokojna, gdzie w 1945 roku zostały zamordowane strzałem w tył ciała 20 kobiet, został ufundowany przez Nadleśnictwo Sława Śląska.