Asset Publisher Asset Publisher

Rodzinny Rajd Rowerowy „Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej”

W ciepłe i słoneczne południe 22 czerwca br. rozpoczął się Rodzinny Rajd Rowerowy „Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej”, zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz Stowarzyszeniem Aktywnych Kobiet w Gminie Sława o. w Tarnowie Jeziernym. Uczestnicy zgromadzili się na Cyplu w Jodłowie, skąd wyruszyli w trasę pełną tajemnic.

Pierwszy przystanek zaplanowany był na Górze Mirkowej - najwyższym wzniesieniu w Puszczy Tarnowskiej. O tym niezwykłym miejscu pokrótce opowiedział pan Jan Wojtasik, ekspert od historii Puszczy, a także pasjonat fotografowania i turystyki rowerowej.

Kolejnym miejscem na trasie rajdu był zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Gaj Wandy”, w którym rajdowicze mieli okazję spotkać się z leśniczym panem Tadeuszem Sokołowskim. Pan leśniczy wspólnie z panem Janem przekazali sporo wiadomości i ciekawostek o tym miejscu – zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Następnym miejscem uczestnicy przejechali do zbiornika przeciwpożarowego, zwanego Studnią Haussmana. W tym miejscu pan nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz opowiadał o lasach nadleśnictwa oraz o prowadzonej w nich trwale zrównoważonej gospodarce leśnej. Po krótkim odpoczynki rowerzyści udali się do Czerwonej Małpy, głazu narzutowego znajdującego się na rozdrożu starego traktu leśnego o nazwie Droga Chełmkowska. Tajemnicą jest autorstwo i żywotność namalowanego dzieła na głazie, wspomniana wcześniej Czerwonej Małpy. Sam głaz jak i miejsce na rozdrożu jest oplecione dużą i zawiłą siecią legend, o których warto przeczytać w publikacji pt. „Puszcza Tarnowska. Mała encyklopedia” autorstwa J. Wojtasika i M. Wojtczaka.

Poza wspomnianymi wyżej miejscami uczestnicy rajdu odwiedzili także m.in. Zamek Geibla, Dębówko, Cegielnię oraz Leśną Kapliczkę.

W trakcie tej rowerowej eskapady przeprowadzony został quiz z wiedzy przekazanej podczas wycieczki. Osoba, która dobrze odpowiedziała na zadane pytanie, otrzymywała kupon, który na mecie rajdu (w Ośrodku Wypoczynkowym „Wrzos” w Tarnowie Jeziernym)   można było wymienić na nagrodę.

Zakończenie rajdu rowerowego jednocześnie było rozpoczęciem drugiej części wydarzenia - Nocy Kupały. Na terenie ośrodka można było znaleźć Leśną Osadę naszego nadleśnictwa, w której promowaliśmy drewno jako super surowiec; poruszaliśmy tam również zagadnienia związane z ochroną, zagospodarowaniem, hodowlą i użytkowaniem lasu. Przeprowadzony został pokaz ciosania tradycyjnej kłody bartnej, podsumowaniem której była degustacja naturalnie pozyskiwanego miodu. Myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” w Sławie oraz „Dzik” w Zielonej Górze przygotowali degustację wyrobów z dziczyzny, a także wystawę związaną z tradycjami łowieckimi. W myśl idei „drewno – super surowiec” nie zabrakło także wystawy rzeźb, urządzeń, ozdób i innych rzeczy wykonanych z drewna, przygotowanej przez  Galerię Skrzyneczka z Gostynia. Oczywiście w trakcie całego wieczoru nie mogło zabraknąć  pogawędek o legendach i historii Puszczy Tarnowskiej, które prowadzili członkowie Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów. Interesującym punktem programu stał się oraz pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu Ratownictwa Wodnego ze Sławy.

Całe wydarzenie umilała muzyka na żywo w wykonaniu zespołów Toka i Tonacja. Nie zabrakło również leśnych przysmaków przygotowanych przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet oraz pieczonego dzika przygotowanego przez pana Marka Bubernaka z Nadleśnictwa Babimost. Po zachodzie słońca, na niemal pół godziny zawładnął „Teatru ognia”, po czym nastąpiło tradycyjne puszczanie wianków na wodę.

Mimo miejscami niesprzyjających warunków terenowych na trasie rajdu, wszyscy uczestnicy trasę pokonali i szczęśliwie dotarli do mety. Pogoda dopisała zarówno cyklistom jak i świętującym Noc Kupały. Wydarzenie przebiegło w przyjemnej rodzinnej atmosferze. Warto zaznaczyć, że w wydarzeniu wzięło udział około 250 osób.

Przedsięwzięcie to nie odbyło by się, gdyby nie pomoc finansowa Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie, oraz wielu innych instytucji i osób zaangażowanych w organizację, m.in.:

- Nadleśnictwo Sława Śląska,

- Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów,

- Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w gminie Sława,

- bartnicy – Agnieszka i Rafał Liśkiewicz,

- Koło Łowieckie „Ryś” w Sławie oraz Koło Łowieckie „Dzik” Zielona Góra,

- Galeria Skrzyneczka – wyroby z drewna,

- Lubięcińskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKARUS”,

- Zespół „Toka” i „Tonacja”,

- Grupa Bombastic (teatr ognia),

- Balcerzak Sp. z o.o. (sponsor kiełbasy na ognisko).

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc, a uczestników rajdu i pozostałych gości zapraszamy do udziały w naszych kolejnych leśnych wydarzeniach.

Darz Bór!