Asset Publisher Asset Publisher

Szykujmy rowery

Wreszcie przyszedł ten czas! Po długim okresie przygotowań dokumentacyjnych, projektowych, przetargowych, ruszyła budowa naszej ścieżki rowerowej łączącej Wilcze ze Świętnem. Było ryzyko, że budowa zostanie odłożona na później z powodu panującej epidemii, ale sprawy poukładały się w końcu pomyślnie.

Dzisiaj, w imieniu wykonawcy robót, firmy PBD z Głogowa, możemy zadeklarować, że budowa 6 kilometrów ścieżki będzie naprawdę ekspresowa. Już w październiku będzie można bezpiecznie dojechać ścieżkami rowerowymi nawet z Wolsztyna aż do Wilcza. Gwarantujemy świetne widoki i świeże powietrze, bo nasz odcinek ścieżki będzie prawie na całej długości oddzielony od szosy pasem lasu. Przy nowej trasie znajdą się: wieża widokowa na Wzgórzu Kaplicznym, dziewiętnastowieczny, szachulcowy Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Świętnie, Pensjonat „Siodło” w Wilczu, a więc ścieżka i dla ciała, i dla ducha!

Rowerową przygodę będziemy mogli zacząć też z drugiej strony. Od edukacyjnego miejsca postoju pojazdów nieopodal Pensjonatu „Siodło”, gdzie na początek czekać będzie na nas duża dawka wiedzy leśnej i przyrodniczej w postaci tablic edukacyjnych, domków wiedzy i innych. Meta przypadnie wtedy na parkingu przy wieży widokowej. Tam spokojnie będziemy mogli odpocząć, a gdy nabierzemy sił, wdrapiemy się na wieżę, żeby cały trud włożony w pokonanie 6 km trasy został nagrodzony pięknymi widokami.

Niedługo, bo już pod koniec wakacji, ruszymy z budową kolejnego odcinka ścieżki – z Wilcza do Rudna. Potem dalej przez Jesionkę, Kolsko, Lipkę aż do Lubiatowa. Połączymy też asfaltową ścieżkę rowerową gmin Powiatu Nowosolskiego, dzisiaj kończącą się w lesie pod Sławocinem, z naszymi ścieżkami. Ale szerzej o tym przy innej okazji. Mamy na to czas aż do końca przyszłego roku.

Na razie, bo od początku maja, czeka już na Państwa (oczywiście po ustaniu zakazów epidemicznych) miejsce postojowe z utwardzoną nawierzchnią przy wieży widokowej Joanna i przy Polanie rekreacyjnej Świętobór. To prawie 2 tys. m 2 utwardzonej powierzchni do parkowania aut i leśne tablice edukacyjne, ogrodzone efektownym, drewnianym płotem. Warto zobaczyć!

Wszystko to i jeszcze więcej, robimy w ramach projektu pt. „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Sama budowa ścieżki rowerowej Wilcze – Świętno razem z edukacyjnymi miejscami postoju pojazdów będzie warta ponad 1,5 mln zł, a dofinansowanie jakie otrzyma Nadleśnictwo wyniesie 1,3 mln.

Czekamy niecierpliwie na moment, kiedy już będziemy mogli Państwu przekazać zaproszenie na ścieżkę. Na razie pompujcie koła i do zobaczenia na siodełku!