Asset Publisher
Ogień w lesie
Lasy Nadleśnictwa Sława Śląska zaliczone są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. W związku z tym nadleśnictwo musi posiadać konkretne elementy zabezpieczenia przeciwpożarowego. Do tych elementów zaliczamy: 4 dostrzegalnie przeciwpożarowe, samochód patrolowo-gaśniczy, sieć dojazdów pożarowych i punktów czerpania wody, pasy przeciwpożarowe typu A i B, oraz pasy biologiczne, obserwacje lotnicze, bazę sprzętu przeciwpożarowego.
Pomimo takiego wyposażenia i sztabu wyszkolonych pracowników ryzyko pożaru jest nadal ogromne. Według badań większość pożarów lasu spowodowane jest przez człowieka i jego nieodpowiedzialne zachowanie.
Tej wiosny mieliśmy w Lasach Państwowych już około 1 900 przypadków pożaru. W tym samym okresie w 2018 roku liczba ta wynosiła 880 – dwa razy mniej
Zbliżające się święta a następnie majówka, jest idealną porą na spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Natomiast musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów – dla własnego bezpieczeństwa i zachowania lasów. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od granicy lasu. Ognisko lub grill w lesie możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po wykonaniu telefonu do punktu alarmowo – dyspozycyjnego nadleśnictwa, oraz uzyskaniu zgody. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi – jest to zabronione, a od rozgrzanego układu wydechowego może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.
Jeśli spacerując po leśnych ostępach zauważycie ogień, alarmujcie dzwoniąc na numery:
- Alarmowy 112,
- Straż pożarna 998,
- Punkt alarmowo – dyspozycyjny nadleśnictwa:
stacjonarny: +48 68 356 62 29 w.114
komórkowy: +48 697 070 934.
Pamiętajcie las rośnie długo a pali się bardzo szybko!